Search

Presentations

All papers will remain available until 31 August

Monday 1 June 2020

09:15 - 09:30 | Room T1

Online Trajectory Planning through Combined Trajectory Optimization and Function Approximation: Application to the Exoskeleton Atalante
Alexis Duburcq • Yann Chevaleyre • Nicolas Bredeche • Guilhem Boeris

09:15 - 09:30 | Room T22

Energy-Based Safety in Series Elastic Actuation
Wesley Roozing • Stefan S. Groothuis • Stefano Stramigioli

09:15 - 09:30 | Room T2

Metrically-Scaled Monocular SLAM Using Learned Scale Factors
W. Nicholas Greene • Nicholas Roy

09:15 - 09:30 | Room T3

BayesOD: A Bayesian Approach for Uncertainty Estimation in Deep Object Detectors
Ali Harakeh • Michael Smart • Steven Waslander

09:15 - 09:30 | Room T4

Advanced BIT* (ABIT*): Sampling-Based Planning with Advanced Graph-Search Techniques
Marlin Strub • Jonathan Gammell

09:15 - 09:30 | Room T5

Stable Control in Climbing and Descending Flight under Upper Walls Using Ceiling Effect Model Based on Aerodynamics
Takuzumi Nishio • Moju Zhao • Fan Shi • Tomoki Anzai • Kento Kawaharazuka • Kei Okada • Masayuki Inaba

09:15 - 09:30 | Room T6

Deep Merging: Vehicle Merging Controller Based on Deep Reinforcement Learning with Embedding Network
Ippei Nishitani • Hao Yang • Rui Guo • Shalini Keshavamurthy • Kentaro Oguchi

09:15 - 09:30 | Room T7

Vehicle Localization Based on Visual Lane Marking and Topological Map Matching
Rabbia Asghar • Mario Garzon Oviedo • Jerome Lussereau • Christian LAUGIER

09:15 - 09:30 | Room T9

Hand-Eye Calibration of Surgical Instrument for Robotic Surgery Using Interactive Manipulation
Fangxun Zhong • Zerui Wang • Wei Chen • Yaqing Wang • Yunhui Liu

09:15 - 09:30 | Room T10

On the Efficient Control of Series-Parallel Compliant Articulated Robots
Vishnu Dev Amara • Jörn Malzahn • Zeyu Ren • Wesley Roozing • Nikos Tsagarakis

09:15 - 09:30 | Room T12

Exploiting Sparsity in Robot Trajectory Optimization with Direct Collocation and Geometric Algorithms
Daniel Cardona-ortiz • Alvaro Paz • Gustavo Arechavaleta

09:15 - 09:30 | Room T13

Grasping Fragile Objects Using a Stress-Minimization Metric
Zherong Pan • Xifeng Gao • Dinesh Manocha

09:15 - 09:30 | Room T14

OmniSLAM: Omnidirectional Localization and Dense Mapping for Wide-Baseline Multi-Camera Systems
Changhee Won • Hochang Seok • Zhaopeng Cui • Marc Pollefeys • Jongwoo Lim

09:15 - 09:30 | Room T15

Curvature Sensing with a Spherical Tactile Sensor Based on the Color-Interference of a Marker Array
Xi Lin • Laurence Willemet • Alexandre Bailleul • Michael Wiertlewski

09:15 - 09:30 | Room T17

Vine Robots: Design, Teleoperation, and Deployment for Navigation and Exploration
Margaret M. Coad • Laura Blumenschein • Sadie Cutler • Javier Reyna Zepeda • Nicholas Naclerio • Haitham El-Hussieny • Usman Mehmood • Jee-Hwan Ryu • Elliot Hawkes • Allison Okamura

09:15 - 09:30 | Room T18

Modulating Hip Stiffness with a Robotic Exoskeleton Immediately Changes Gait
Jongwoo Lee • Haley Warren • Vibha Agarwal • Meghan Huber • Neville Hogan

09:15 - 09:30 | Room T19

From Crowd Simulation to Robot Navigation in Crowds
Thierry Fraichard • Valentin Levesy

09:15 - 09:30 | Room T20

Steerable Burrowing Robot: Design, Modeling and Experiments
Moran Barenboim • Amir Degani

09:15 - 09:30 | Room T21

Cooperative Autonomy and Data Fusion for Underwater Surveillance with Networked AUVs
Gabriele Ferri • Pietro Stinco • Giovanni De Magistris • Alessandra Tesei • Kevin Lepage

09:15 - 09:30 | Room T23

Real-Time Simulation of Non-Deformable Continuous Tracks with Explicit Consideration of Friction and Grouser Geometry
Yoshito Okada • Shotaro Kojima • Kazunori Ohno • Satoshi Tadokoro

09:15 - 09:30 | Room T24

Natural Scene Facial Expression Recognitionwith Dimension Reduction Network
Shenhua Hu • Hu Yiming • Jianquan Li • Xianlei Long • Mengjuan Chen • Qingyi Gu

09:30 - 09:45 | Room T1

Human-Centric Active Perception for Autonomous Observation
David Kent • Sonia Chernova

09:30 - 09:45 | Room T2

Inertial-Only Optimization for Visual-Inertial Initialization
Carlos Campos • Jose M M Montiel • Juan D. Tardos

09:30 - 09:45 | Room T23

Test Your SLAM! the SubT-Tunnel Dataset and Metric for Mapping
John G. Rogers Iii • Jason M. Gregory • Jonathan Fink • Ethan Stump

09:30 - 09:45 | Room T3

Learning Object Placements for Relational Instructions by Hallucinating Scene Representations
Oier Mees • Alp Emek • Johan Vertens • Wolfram Burgard

09:30 - 09:45 | Room T4

Voxel-Based General Voronoi Diagram for Complex Data with Application on Motion Planning
Sebastian Dorn • Nicola Wolpert • Elmar Schömer

09:30 - 09:45 | Room T5

Motion Primitives-Based Path Planning for Fast and Agile Exploration Using Aerial Robots
Mihir Rahul Dharmadhikari • Tung Dang • Lukas Solanka • Johannes Loje • Dinh Huan Nguyen • Nikhil Khedekar • Kostas Alexis

09:30 - 09:45 | Room T6

Radar As a Teacher: Weakly Supervised Vehicle Detection Using Radar Labels
Simon Chadwick • Paul Newman

09:30 - 09:45 | Room T7

RISE: A Novel Indoor Visual Place Recogniser
Carlos Sanchez Belenguer • Erik Wolfart • Vitor Sequeira

09:30 - 09:45 | Room T8

Sample-And-Computation-Efficient Probabilistic Model Predictive Control with Random Features
Cheng-Yu Kuo • Yunduan Cui • Takamitsu Matsubara

09:30 - 09:45 | Room T9

Real-Time Data Driven Precision Estimator for RAVEN-II Surgical Robot End Effector Position
Haonan Peng • Xingjian Yang • Yun-Hsuan Su • Blake Hannaford

09:30 - 09:45 | Room T10

Preintegrated Velocity Bias Estimation to Overcome Contact Nonlinearities in Legged Robot Odometry
David Wisth • Marco Camurri • Maurice Fallon

09:30 - 09:45 | Room T11

Efficient Multi-Agent Trajectory Planning with Feasibility Guarantee Using Relative Bernstein Polynomial
Jungwon Park • Junha Kim • Inkyu Jang • H. Jin Kim

09:30 - 09:45 | Room T12

Bi-Convex Approximation of Non-Holonomic Trajectory Optimization
Arun Singh • Raghu Ram Theerthala • Mithun Babu Nallana • Unni Krishnan R Nair • Madhava Krishna

09:30 - 09:45 | Room T13

Grasp Control for Enhancing Dexterity of Parallel Grippers
Marco Costanzo • Giuseppe De Maria • Gaetano Lettera • Ciro Natale

09:30 - 09:45 | Room T14

What's in My Room? Object Recognition on Indoor Panoramic Images
Julia Guerrero-Viu • Clara Fernandez-Labrador • Cédric Demonceaux • Josechu Guerrero

09:30 - 09:45 | Room T15

Center-Of-Mass-Based Robust Grasp Planning for Unknown Objects Using Tactile-Visual Sensors
Qian Feng • Zhaopeng Chen • Jun Deng • Chunhui Gao • Jianwei Zhang • Alois Knoll

09:30 - 09:45 | Room T16

Schmidt-EKF-Based Visual-Inertial Moving Object Tracking
Kevin Eckenhoff • Patrick Geneva • Merrill Nate • Guoquan Huang

09:30 - 09:45 | Room T17

Pressure-Driven Manipulator with Variable Stiffness Structure
Canberk Sozer • Linda Paternò • Giuseppe Tortora • Arianna Menciassi

09:30 - 09:45 | Room T18

Swing-Assist for Enhancing Stair Ambulation in a Primarily-Passive Knee Prosthesis
Jantzen Lee • Michael Goldfarb

09:30 - 09:45 | Room T19

Are We There Yet? Comparing Remote Learning Technologies in the University Classroom
Naomi T. Fitter • Nisha Raghunath • Elizabeth Cha • Christopher A. Sanchez • Leila Takayama • Maja Mataric

09:30 - 09:45 | Room T20

High Force Density Gripping with UV Activation and Sacrificial Adhesion
Esther Lee • Zachary Goddard • Joshua Ngotiaoco • Noe Monterrosa • Anirban Mazumdar

09:30 - 09:45 | Room T21

Bidirectional Resonant Propulsion and Localization for AUVs
Thomas Secord • Troy Louwagie

09:30 - 09:45 | Room T22

Safe High Impedance Control of a Series-Elastic Actuator with a Disturbance Observer
Kevin Haninger • Abner Jr Asignacion • Sehoon Oh

09:30 - 09:45 | Room T24

Hand Pose Estimation for Hand-Object Interaction Cases Using Augmented Autoencoder
Shile Li • Haojie Wang • Dongheui Lee

09:45 - 10:00 | Room T1

Active Reward Learning for Co-Robotic Vision Based Exploration in Bandwidth Limited Environments
Stewart Jamieson • Jonathan Patrick How • Yogesh Girdhar

09:45 - 10:00 | Room T20

Stiffness Optimization of a Cable Driven Parallel Robot for Additive Manufacturing
Damien Gueners • Hélène Chanal • Chedli Bouzgarrou

09:45 - 10:00 | Room T2

Hierarchical Quadtree Feature Optical Flow Tracking Based Sparse Pose-Graph Visual-Inertial SLAM
Hongle Xie • Weidong Chen • Jingchuan Wang • Hesheng Wang

09:45 - 10:00 | Room T3

FADNet: A Fast and Accurate Network for Disparity Estimation
Qiang Wang • Shaohuai Shi • Shizhen Zheng • Kaiyong Zhao • Xiaowen Chu

09:45 - 10:00 | Room T4

Dynamic Movement Primitives for Moving Goals with Temporal Scaling Adaptation
Leonidas Koutras • Zoe Doulgeri

09:45 - 10:00 | Room T5

Unsupervised Anomaly Detection for Self-Flying Delivery Drones
Vikas Sindhwani • Hakim Sidahmed • Krzysztof Choromanski • Brandon Jones

09:45 - 10:00 | Room T6

Robust Lane Detection with Binary Integer Optimization
Kathleen Brandes • Allen Wang • Rushina Shah

09:45 - 10:00 | Room T7

Beyond Photometric Consistency: Gradient-Based Dissimilarity for Improving Visual Odometry and Stereo Matching
Jan Quenzel • Radu Alexandru Rosu • Thomas Läbe • Cyrill Stachniss • Sven Behnke

09:45 - 10:00 | Room T8

Sample-Efficient Robot Motion Learning Using Gaussian Process Latent Variable Models
Juan Antonio Delgado-Guerrero • Adrià Colomé • Carme Torras

09:45 - 10:00 | Room T9

Vision-Based Dynamic Virtual Fixtures for Tools Collision Avoidance in Robotic Surgery
Rocco Moccia • Cristina Iacono • Bruno Siciliano • Fanny Ficuciello

09:45 - 10:00 | Room T10

Optimized Foothold Planning and Posture Searching for Energy-Efficient Quadruped Locomotion Over Challenging Terrains
Lu Chen • Shusheng Ye • Caiming Sun • Aidong Zhang • Ganyu Deng • Tianjiao Liao

09:45 - 10:00 | Room T11

Optimal Sequential Task Assignment and Path Finding for Multi-Agent Robotic Assembly Planning
Kyle Brown • Oriana Peltzer • Martin Sehr • Mac Schwager • Mykel Kochenderfer

09:45 - 10:00 | Room T12

Fast, Versatile, and Open-Loop Stable Running Behaviors with Proprioceptive-Only Sensing Using Model-Based Optimization
Wei Gao • Charles Young • John Nicholson • Christian Hubicki • Jonathan Clark

09:45 - 10:00 | Room T13

Theoretical Derivation and Realization of Adaptive Grasping Based on Rotational Incipient Slip Detection
Tetsuya Narita • Satoko Nagakari • William Conus • Toshimitsu Tsuboi • Kenichiro Nagasaka

09:45 - 10:00 | Room T14

FisheyeDistanceNet: Self-Supervised Scale-Aware Distance Estimation Using Monocular Fisheye Camera for Autonomous Driving
Varun Ravi Kumar • Sandesh Athni Hiremath • Markus Bach • Stefan Milz • Christian Witt • Clément Pinard • Senthil Yogamani • Patrick Mäder

09:45 - 10:00 | Room T15

OmniTact: A Multi-Directional High-Resolution Touch Sensor
Akhil Padmanabha • Frederik Ebert • Stephen Tian • Roberto Calandra • Chelsea Finn • Sergey Levine

09:45 - 10:00 | Room T16

Learning View and Target Invariant Visual Servoing for Navigation
Yimeng Li • Jana Kosecka

09:45 - 10:00 | Room T17

3D Electromagnetic Reconfiguration Enabled by Soft Continuum Robots
Lucia Gan • Laura Blumenschein • Zhe Huang • Allison Okamura • Elliot Hawkes • Jonathan Fan

09:45 - 10:00 | Room T18

Proof-Of-Concept of a Pneumatic Ankle Foot Orthosis Powered by a Custom Compressor for Drop Foot Correction
Sangjoon Jonathan Kim • Junghoon Park • Wonsuk Shin • Dong Yeon Lee • Jung Kim

09:45 - 10:00 | Room T19

Bilateral Haptic Collaboration for Human-Robot Cooperative Tasks
Gionata Salvietti • Muhammad Zubair Iqbal • Domenico Prattichizzo

09:45 - 10:00 | Room T21

Hierarchical Planning in Time-Dependent Flow Fields for Marine Robots
Ju Heon Lee • Chanyeol Yoo • Stuart Anstee • Robert Fitch

09:45 - 10:00 | Room T22

Variable Stiffness Springs for Energy Storage Applications
Sung Kim • Zhang Tiange • David Braun

09:45 - 10:00 | Room T23

Uncertainty Measured Markov Decision Process in Dynamic Environments
Sourav Dutta • Banafsheh Rekabdar • Chinwe Ekenna

09:45 - 10:00 | Room T24

Accurate Detection and 3D Localization of Humans Using a Novel YOLO-Based RGB-D Fusion Approach and Synthetic Training Data
Timm Linder • Kilian Yutaka Pfeiffer • Narunas Vaskevicius • Robert Schirmer • Kai Oliver Arras

10:00 - 10:15 | Room T1

Fault Tolerant Control in Shape-Changing Internal Robots
Lavanya Balasubramanian • Tom Wray • Dana Damian

10:00 - 10:15 | Room T2

Keypoint Description by Descriptor Fusion Using Autoencoders
Zhuang Dai • Xinghong Huang • Weinan Chen • Chuangbin Chen • Li He • Shuhuan Wen • Hong Zhang

10:00 - 10:15 | Room T3

Training Adversarial Agents to Exploit Weaknesses in Deep Control Policies
Sampo Kuutti • Saber Fallah • Richard Bowden

10:00 - 10:15 | Room T4

Navigating Discrete Difference Equation Governed WMR by Virtual Linear Leader Guided HMPC
Chao Huang • Xin Chen • Enyi Tang • Mengda He • Lei Bu • Shengchao Qin • Yifeng Zeng

10:00 - 10:15 | Room T5

Keyfilter-Aware Real-Time UAV Object Tracking
Yiming Li • Changhong Fu • Ziyuan Huang • Yinqiang Zhang • Jia Pan

10:00 - 10:15 | Room T6

A Synchronization Approach for Achieving Cooperative Adaptive Cruise Control Based Non-Stop Intersection Passing
Zhe Liu • Huanshu Wei • Hanjiang Hu • Chuanzhe Suo • Hesheng Wang • Haoang Li • Yunhui Liu

10:00 - 10:15 | Room T7

ICS: Incremental Constrained Smoothing for State Estimation
Paloma Sodhi • Sanjiban Choudhury • Joshua Mangelson • Michael Kaess

10:00 - 10:15 | Room T8

Iterative Learning Based Feedforward Control for Transition of a Biplane-Quadrotor Tailsitter UAS
Nidhish Raj • Ashutosh Simha • Mangal Kothari • Abhishek Abhishek • Ravi N Banavar

More Presentations are available... Please refine your search